Odwołany lot w czasie epidemii

W obecnym czasie epidemiologicznym, pasażerowie linii lotniczych spotkali się z wieloma problemami. Dotknęło to mnie osobiście. Chcąc wrócić do Polski, spotkałam się z możliwością zakupienia biletu na lot w maju. Niestety loty te, na chwilę przed datą podróży są odwoływane.

Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie są prawa pasażera?

O tym w dzisiejszym wpisie.

Zamknięte granice

Z uwagi na zamknięte granice wielu państw z powodu epidemii, wiele osób zostało zmuszonych do rezygnacji z wcześniej planowanych podróży, w większości z powodu odwołanych lotów ze strony linii lotniczych.

Ograniczenia w dobie wirusa

Co do zasady pasażerowie mają szereg praw, w tym do uzyskania odszkodowania z uwagi na opóźnienia bądź odwołanie lotów. Jednak w sytuacji nadzwyczajnej, jaką niewątpliwie jest epidemia koronawisusa, prawa pasażera uległy pewnym ograniczeniom.

Rozwiązania prawne

By zapobiec rozbieżnościom i problemom w zakresie interpretacji praw pasażera, Komisja Europejska w dniu 18 marca 2020 wydała dokument zawierający szczegółowe wytyczne gwarantujące spójne stosowanie praw pasażera w Unii Europejskiej, przy jednoczesnym zagwarantowaniu ochrony pasażerów w każdym z krajów wspólnoty.

Prawa pasażera w dobie epidemii

W związku z zaistniała sytuacją, linie lotnicze, w przypadku odwołania lotu w tym okresie, mają obowiązek:

 • zwrócić pieniądze za zakupioną usługę,

 • zagwarantować podróż zmienioną trasą w najwcześniejszym możliwym terminie

  lub

 • zagwarantować podróż zmienioną trasą w późniejszym terminie wskazanym przez pasażera. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę możliwe opóźnienia i utrudnienia wywołane ograniczoną ilością lotów związaną ze środkami ochronnymi przyjętymi przez poszczególne kraje w związku z walką z epidemią.

  Zakwaterowanie i wyżywienie

  Pasażerowie, którzy zdecydowali się na podróż zmienioną trasą w najwcześniejszym możliwym terminie i których lot został odwołany, mają prawo do bezpłatnych posiłków, napojów i zakwaterowania zagwarantowanego, bez wyjątku, przez linie lotnicze organizujące odwołany lot.

  Odszkodowanie

  Co do odszkodowania, przyjęte rozwiązania przyznają pasażerom prawo do żądania odszkodowania w przypadku odwołania lotu w terminie krótszym niż 2 tygodnie przed datą odlotu. Prawo to doznaje ograniczenia w sytuacji odwołania lotu z uwagi na wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności. O nadzwyczajnych okolicznościach możemy mówić w obecnej sytuacji pandemiologicznej z uwagi na środki bezpieczeństwa przyjęte przez szereg krajów, uniemożliwiające normalną działalność przedsiębiorstw lotniczych.

  Odwołanie lotu przez pasażera

  W przypadku podjęcia przez pasażera decyzji o odwołaniu lotu z powodu zaistniałej sytuacji, należy uprzednio przeanalizować warunki i rodzaj zakupionego biletu pod kontem warunków rezygnacji z lotu. W tym celu zalecane jest skonsultowanie się z liną lotniczą.
  Podsumowanie

  Jak wynika z powyższego, mimo obecnej, trudnej sytuacji, prawa pasażerów są chronione w najszerszym, możliwym terminie. W przypadku odwołanego lotu, warto zapoznać się informacjami przewoźnika na temat dalszego postępowania. Większość linii lotniczych wymaga wypełnienia odpowiedniego formularza zawartego na stronie internetowej. Warto również uzbroić się w odrobinę cierpliwości, bowiem w przypadku podjęcia decyzji o zwrocie pieniędzy za bilet, na zwrot kwoty trzeba poczekać.

  W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zapraszam do kontaktu przez formularz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *